نتایج جستجو

مقررات شرکت در آزمون ورودی دانشگاههاشرایط و مقررات وظیفه عمومی داوطلبان مرد شرکت کننده در آزمون دانشگاهها در سال تحصیلی ۱۳۸۷-۱۳۸۸ و دوره کارشناسی ناپیوستهداوطلبان مرد شرکت کننده در آزمون سراسری سال ۱۳۷۸ لازم است یکی از شرایط زیر را دارا باشند:

۱-کارت پایان خدمت

۲-کارت معافیت کفالت یا پزشکی دایم و یا کارت معافیت دایم زمان صلح با فرم کامپیوتری

۳- کار معافیت موقت در مدت اعتبار آن .

۴-پرسنل شاغل رسمی در نیروهای نظامی و انتظامی جمهوری اسلامی ایران با ارائه گواهی موافقت از یگان مربوط.

۵- فارغ التحصیلان و دانش آموزان سال آخر دوره متوسطه روزانه و شبانه نظام قدیم آموزش متوسطه و همچنین فارغ التحصیلان دوره پیش دانشگاهی و دانش آموزان دوره پیش دانشگاهی نظام جدید آموزش متوسطه متولد ۱۳۶۸ و بعد از آن .

تبصره – این افراد برای ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۳۷۸ احتیاجی به اخذ دفترچه آماده بخدمت ندارند ، ولی لازم است در تاریخی که توسط سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی اعلام می گردد ،‌به خدمت اعزام شوند . بدیهی است در صورت پذیرفته شدن در آزمون سراسری ، در هر مرحله‌ای از خدمت ترخیص خواهند شد . در غیر اینصورت غایب محسوب شده و پذیرش آنها در آزمون سراسری سال ۱۳۸۷ ملغی می گردد.

۶- ثبت و شرکت در آزمون متولدین نیمه دوم سال ۱۳۶۷(۱۳۶۷/۷/۱ به بعد) که به صورت حضوری مدرک پیش دانشگاهی اخذ نموده اند ، با اخذ برگ اعزام به خدمت بدون مهر غیبت که تاریخ اعزام آنان در نیمه دوم سال ۱۳۸۷ خواهد بود بلامانع است . ضمناً در صورت برخورداری از معافیت تحصیلی دانشگاهی در سال تحصیلی ۸۷-۱۳۸۶ مجاز به شرکت در آزمون سال ۱۳۸۷ نخواهند بود .

۷- متولد سال ۱۳۳۸ تا ۱۳۵۴ در صورت قبولی در دانشگاه با ارائه کارت معافیت .

۸-مشمولان دیپلمه اعزامی در نیروهای نظامی و انتظامی در هر مرحله از خدمت وظیفه که باشند ، به شرط نداشتن سابقه تحصیل در مقطع بالاتر از دیپلم.

۹-طلبه دارنده مدرک دیپلم کامل متوسطه ، به شرطی که شورای مدیریت حوزه علمیه قم تائید نماید که معافیت تحصیلی وی در حوزه ، پوششی برای تحصیل در دانشگاه نیست و طلبه قادر است ضمن اشتغال به تحصیل در حوزه ،‌به موازات آن در دانشگاه نیز تحصیل کند ، با همان معافیت تحصیلی حوزه ، اشتغال به تحصیل وی در دانشگاه بلامانع است . بدیهی است هرموقع حوزه علمیه معافیت تحصیلی طلبه ای را خاتمه یافته اعلام کند ، مشمول دیگر نمی تواند به عنوان دانشجو از معافیت تحصیلی دانشگاه استفاده نماید و باید بخود را به سازمان وظیفه عمومی محل معرفی نماید.

تبصره -افراد مشمول بند ۹ فوق  قبل از ثبت نام در آزمون باید موافقتنامه مذکور را از شورای مدیریت حوزه علمیه قم دریافت دارند و به هنگام قبولی در دانشگاه ارائه نمایند.

۱۰- متعهدین خدمت در وزارتخانه ها و سازمانها که پس از انجام تعهد خدمت معاف می باشند ،‌در صورت ارائه موافقتنامه از بالاترین مقام وزارت یا سازمان مذکور . بدیهی است با شروع تحصیل ، تعهد آنان قطع شده و پس از اتمام تحصیلات باید بقیه خدمت مورد تعهد را در وزارتخانه و یا سازمان متبوعه باتمام برسانند.

۱۱-فارغ التحصیل دوره کاردانی (فوق دیپلم) در حین خدمت با ارائه گواهی از یگان مربوطه مبنی بر اینکه دوران خدمت وظیفه (خدمت ضرورت ) وی تا ۱۳۸۷/۶/۳۱ به پایان برسد .

تبصره – فارغ التحصیلانی که منحصراً رشته های نیمسال دوم سال تحصیلی ۸۸-۱۳۸۷ را انتخاب خواهند کرد ، تا شروع نیمسال دوم سال تحصیلی مربوط (۱۳۸۷/۱۱/۳۰) ، باید خدمت دوره ضرورت آنان به پایان رسیده باشد.

۱۲-فارغ التحصیل دوره کاردانی (فوق دیپلم) حداکثر تا ۱۳۸۶/۶/۳۱ در رشته های تحصیلی غیر گروه آموزشی پزشکی ، در مهلت شش ماهه بعد از اتمام از تحصیل ( با توجه به مصوبات و ضوابط آزمون سراسری توسط مراجع ذیربط که به فارغ التحصیلان دوره کاردانی به علت عدم دایر بودن برخی از دوره های کارشناسی ناپیوسته اجازه ثبت نام و شرکت در آزمون داده شده است) به شرط نداشتن غیبت .

تبصره ۱-فارغ التحصیلان فوق که به موقع به خدمت اعزام شده باشند در صورت نداشتن غیبت از خدمت ترخیص خواهند شد.

تبصره ۲-ادامه تحصیل این دسته از داوطلبان در صورت پذیرفته شدن در رشته مقطع بالاتر از کاردانی (فوق دیپلم) به مقطع بالاتر ۲ سال کمتر از طول مدت تحصیل طبق ضوابط وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در همان دوره تحصیلی باشد ، از نظر وظیفه بلامانع است(حداکثر طی ۴ سال دوره کارشناسی به اتمام برسد).

۱۳-دانشجویان انصرافی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی کشور و همچنین دانشگاه پیام نور ، مراکز تربیت معلم وابسته به وزارت آموزش و پرورش  و دیگر موسسات آموزش عالی ( موسسات آموزش عالی غیر انتفاعی و غیر دولتی ، دانشگاه آزاد اسلامی و . . .)که از معافیت تحصیلی استفاده کرده اند ، لازم است پس از انصراف قطعی از تحصیل ، خود را برای اعزام به خدمت به بخش های وظیفه عمومی معرفی و به خدمت اعزام شوند . بدیهی است پس از انجام دوران خدمت وظیفه عمومی  (خدمت ضرورت ) ، حق ثبت نام و شرکت در آزمونهای سراسری بعدی را خواهند داشت.

۱۴-هیچ داوطلبی با داشتن دیپلم کامل متوطه نظام قدیم و یا گواهینامه دوره پیش دانشگاهی نظام جدید آموزش متوسطه و با استفاده از معافیت تحصیلی از سایر موسسات آموزشی ، اعم از موسسات آموزش عالی دولتی و غیر دولتی مصوب ، حق ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۳۸۷ را نخواهند داشت . به عبارت دیگر بر اساس مقررات وظیفه عمومی آن دسته از داوطلبانی که دارای دیپلم کامل متوسطه نظام قدیم و یا گواهینامه دوره پیش دانشگاهی نظام جدید اموزش متوسطه می باشند و از معافیت تحصیلی موسسات آموزش عالی اعم ازدولتی و غیر دولتی مصوب استفاده می کنند ، حق ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۳۸۷ را ندارند . بدیهی است برای ثبت نام و شرکت در آزمون باید مطابق بند ۱۳ این صورتجلسه اقدام نمایند.

۱۵-سقف سنوات تحصیل در دوره کاردانی حداکثر ۳ سال و در دوره کارشناسی پیوسته ۶ سال و دکتری حرفه ای ۹ سال می باشد بدیهی است دانشجویانیکه طی مدت فوق موفق به اتمام دوره تحصیل نشوند شرایط ادامه تحصیل را از دست خواهند داد.

۱۶- کلیه ضوابط پانزده گانه مندرج در این صورتجلسه عیناً برای داوطلبان دوره های شبانه دانشگاهها و موسسات آموزش عالی ، دانشگاه پیام نور ، مراکز تربیت معلم وابسته به وزارت آموزش عالی غیر انتفاعی و غیر دولتی (مصوب)آزمون سراسری سال ۱۳۸۷ نیز معتبر و لازم الاجرا می باشد.

دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته:

داوطلبان مرد شرکت کننده در آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی (دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته داخل ) سال ۱۳۷۸ لازم است یکی از شرایط زیر را دارا باشند:

۱-کارت پایان خدمت

۲-کارت معافیت کفالت یا پزشکی دایم و یا کارت معافیت دایم زمان صلح با فرم کامپیوتری

۳-متولد سال ۱۳۵۴ و قبل از آن

تبصره – فارغ التحصیلان رشته های گروه پزشکی و رشته دامپزشکی متولد سال ۱۳۴۴ و یا قبل از آن .

۴-داشتن دفترچه آماده بخدمت بدون مهر غیبتت که مهلت اعزام مندرج در آن در زمان ثبت نام سپری نشده باشد.

تبصره ۱-پذیرفته شدگانی که به هنگام ثبت نام در دانشگاه مدت ۶ ماه از تاریخ فراغت از تحصیل آنان در دوره کارشناسی سپری نشده باشد نیازی به ارائه برگه اعزام بخدمت ندارند.

تبصره ۲- این افراد لازم است در تاریخی که توسط سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی اعلام می شود به خدمت اعزام شوند.بدیهی است در صورت پذیرفته شدن و دارا بودن شرایط و ضوابط در هر مرحله ای از خدمت وظیفه ترخیص خواهند شد . درغیر اینصورت غایب محسوب شده و قبولی آنان ((کان لم یکن)) تلقی خواهد شد.

۵- فارغ التحصیلان دوره کارشناسی و یا کارشناسی ارشد متعهد خدمت سازمانها و یا وزارتخانه ها با ارائه گوای از ارگان مربوطه مبنی بر این که دوران خدمت وظیفه آنان با طرح تعهد خدمت آنان به سازمان و یا وزارتخانه مربوطه تا ۱۳۷۸/۰۶/۳۱ به پایان برسد.

تبصره – ثبت نام و شرکت مشمولین وظیفه عمومی متعهد خدمت در وزارت آموزش و پرورش در مقطع کارشناسی (لیسانس) و با رعایت قوانین موضوعه ، در صورت موافقت وزارتخانه ذیربط ضمن منفک شدن از انجام تعهد و شروع مجدداً آن پس از پایان تحصیل برای رشته مورد نیاز وزارت مذکور بلامانع است.

۶- دانشجو سال آخر سال که تا تاریخ ۱۳۸۷/۶/۳۱ فارغ التحصیل شود.

۷-پرسنل شاغل رسمی در نیروهای نظامی و انتظامی جمهوری اسلامی ایران با ارائه گواهی موافقت از یگان مربوط.

۸-طلبه دارنده مدرک لیسانس (کارشناسی) مورد تائید ، به شرطی که شورای مدیریت حوزه علمیه قم تائید نماید که معافیت تحصیلی وی در حوزه ، پوششی برای تحصیل در دانشگاه نیست و طلبه قادر است ضمن اشتغال به تحصیل در حوزه ،‌به موازات آن در دانشگاه نیز تحصیل کند ، با همان معافیت تحصیلی حوزه ، اشتغال به تحصیل وی در دانشگاه بلامانع است . بدیهی است هرموقع حوزه علمیه معافیت تحصیلی طلبه ای را خاتمه یافته اعلام کند ، مشمول دیگر نمی تواند به عنوان داشنجو از معافیت تحصیلی دانشگاه استفاده نماید و باید به خدمت اعزام شود.

تبصره -افراد مشمول بند ۸ فوق  قبل از ثبت نام در آزمون باید موافقتنامه مذکور را دریافت دارند و به هنگام قبولی در دانشگاه ارائه نمایند.

۹- فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد که حداکثر تا تاریخ ۱۳۸۷/۶/۳۱ دوران خدمت وظیفه عمومی آنان به پایان برسد با  ارائه کارت پایان خدمت بهنگام قبولی در دانشگاه .

تبصره -فارع التحصیلان دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد که حداکثر تا ۱۳۸۷/۱۱/۳۰ دوران خدمت آنان به پایان برسد منحصراً می توانند کد رشته محلهای تحصیلی نیمسال دوم را ( در صورت وجود ) انتخاب نمایند.

۳۰پرسش و ۳۰ پاسخ در مورد معافیتهای جدید خدمت سربازی

در پی اجرای مصوبات جدید خدمت وظیفه عمومی در ارتباط با معافیت سه فرزند خدمت کرده از یک خانواده ، کارشناسان سازمان وظیفه عمومی ناجا به ۳۰ پرسش و ابهام در این رابطه پاسخ دادند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پلیس،با به اجرا در آمدن مصوبات جدید خدمت وظیفه عمومی و ارائه تسهیلانی در ارتباط با معافیت یک فرزند از خانواده ای که سه فرزند آنها خدمت دوره ضرورت را انجام داده اند ، پرسش های مختلفی از سوی مشمولان و خانواده های آنها در ارتباط با شرایط استفاده از این نوع معافیت مطرح شده که کارشناسان سازمان وظیفه عمومی ناجا پس از بررسی سوالات ، پاسخ آنها را تهیه کرده که به شرح زیر به اطلاع عموم مردم می رسد.

۱ ـ افرادی که هم اکنون در حال گذراندن خدمت سربازی هستند و شرائط استفاده از معافیت سه فرزند خدمت کرده از یک خانواده را دارند باید چگونه عمل کنند؟

جواب: این دسته از افراد همانند سایر متقاضیان می بایست با مراجعه به یکی از دفاتر پلیس+۱۰ در شهرستان محل سکونت خود و تهیه مدارک مورد نیاز و تکمیل پرونده ، درخواست خود را اعلام نمایند . در صورتی که پس از بررسی مدارک از سوی رده های وظیفه عمومی ، واجد شرایط استفاده از این معافیت تشخیص داده شدند نامه ی ترخیص آنها از خدمت صادر خواهد شد . ضمناً برای این دسته از افراد کارت پایان خدمت از سوی یگان خدمتی مربوطه در هر یک از نیروهای مسلح صادر خواهد شد.

۲ ـ فردی که متعهد خدمت در نیروهای مسلح و دستگاههای دولتی می باشد و اکنون شرایط استفاده از معافیت سه فرزند خدمت کرده از یک خانواده را دارد آیا می تواند پس از استعفا ، از تسهیلات فوق استفاده کند؟

جواب: ترخیص افراد متقاضی در حین خدمت صرفاً شامل افرادی می شود که در حال خدمت دوره ضرورت هستند و این موضوع شامل متعهدین خدمت در نیروهای مسلح و دستگاههای دولتی که در حال انجام تعهد می باشند نمی گردد و ادامه انجام تعهد این افراد یا استعفای آنها تابع مقررات دستگاه مربوطه می باشد.

۳ ـ آیا دانشجوی در حال تحصیل هم می تواند از معافیت سه فرزند خدمت کرده از یک خانواده استفاده کند ؟

جواب: بله ، دانشجویان هم می توانند در صورت واجد شرایط بودن ، از معافیت مذکور در حین تحصیل استفاده نمایند.

۴ ـ فردی که دارای کارت معافیت پزشکی می باشد و اکنون شرایط استفاده از معافیت سه فرزند خدمت کرده از یک خانواده را دارد آیا می تواند کارت معافیت پزشکی را ابطال کند و از این معافیت استفاده کند؟

جواب: خیر در حال حاضر ابطال کارت معافیت پزشکی برای استفاده از این معافیت امکان پذیر نمی باشد .

۵ ـ فردی که در خواست معافیت پزشکی داده و درخواست وی در حال رسیدگی است آیا می تواند از درخواست خود منصرف شده و از معافیت سه فرزند خدمت کرده از یک خانواده که شامل حال وی میشود استفاده کند؟

جواب: اگر پرونده مشمول در شورای پزشکی منجر به صدور رای نشده باشد امکان انصراف از معافیت پزشکی و استفاده از معافیت جدید وجود دارد.

۶ ـ افرادی که شرایط استفاده از معافیت های جدید را دارند و تاریخ اعزام آنها نزدیک است آیا می توانند تاریخ اعزام خود را به تاخیر بیاندازند؟

جواب: این افراد برای اینکه از نظر غیبت دچار مشکل نشوند ، با مراجعه به رده های وظیفه عمومی در شهرستان محل سکونت خود ، خواسته خود را مطرح و در صورتی که واجد شرایط استفاده از معافیت های جدید شناخته شدند ، تاریخ اعزام آنها به تعویق خواهد افتاد تا پرونده مسیر قانونی خود را طی نماید.

۷ ـ اگر فردی کارت پایان خدمت وی گم شده و صدور کارت المثنی نیز به دلایل مختلف در کوتاه مدت امکان پذیر نمیباشد آیا امکان مساعدت وجود دارد؟

جواب: فعلاً ملاک رسیدگی به درخواست افراد متقاضی برای استفاده از معافیت های جدید ، داشتن اصل کارت پایان خدمت یا کارت المثنی می باشد.

۸ـ متعهد خدمت در دستگاه های دولتی و غیر دولتی که به جای کارت معافیت متعهدین ، کارت عفو رهبری دریافت کرده آیا برادرش می تواند از معافیت سه فرزند خدمت کرده از یک خانواده استفاده کند( دو فرزند دیگر خانواده کارت پایان خدمت دارند)؟

جواب: ملاک و مبنا برای استفاده از این نوع معافیت ، صرفاً دارا بودن کارت پایان خدمت یا کارت معافیت خدمت متعهدین (جایگزین خدمت دوره ضرورت) توسط سه فرزند خانواده می باشد . این افراد باید با مراجعه به رده های وظیفه عمومی نسبت به تعویض و تبدیل کارت خود اقدام تا مجاز به استفاده از این معافیت شوند.

۹ ـ در خانواده هایی که به دلیل اختلافات خانوادگی ، یک برادر از ارائه کارت پایان خدمت خود به برادر چهارم امتناع میکند چگونه می توان از معافیت فرزند چهارم استفاده کرد؟

جواب: هر چند اجازه فرزندی که خدمت کرده است برای استفاده برادر چهارم از معافیت لازم نمی باشد لیکن در حال حاضر ارائه کارت پایان خدمت برای استفاده از این تسهیلات الزامی می باشد.

۱۰ ـ کسی که برادرش جانباز است یا دارای سابقه جبهه می باشد آیا سابقه او به عنوان یک فرد خدمت کرده و دارای کارت پایان خدمت محسوب می شود ؟

جواب: ملاک استفاده از تسهیلات جدید (معافیت سه فرزند خدمت کرده ) صرفاً داشتن کارت پایان خدمت دوره ضرورت یا کارت معافیت متعهدین خدمت در نیروهای مسلح و دستگاه های دولتی می باشد.

۱۱ ـ اگر خواهر مشمول از سپاه دانش قدیم کارت پایان خدمت داشته باشد آیا جزو یک فرزند خدمت کرده محسوب می شود؟

جواب: خدمت سربازی فرزندان اناث خانواده که خدمت سربازی را قبل از انقلاب انجام داده و دارای کارت پایان خدمت هستند به عنوان یکی از سه فرزند خدمت کرده قابل احتساب بوده و فرزند چهارم خانواده برابر مقررات می تواند از معافیت بهره مند شود.

۱۲ ـ اگر فردی که دارای کارت پایان خدمت یا کارت معافیت خدمت متعهدین بوده و اکنون در قید حیات نمی باشد آیا برادر چهارم او می تواند از معافیت سه فرزند خدمت کرده استفاده کند؟

جواب: بله ، امکان استفاده از کارت متعهدین یا کارت پایان خدمت فرزندان فوت شده از یک خانواده نیز میسر می باشد . در صورتی که برادر چهارم یا پنجم واجد سایر شرایط اعلام شده برای استفاده از معافیت جدید باشد.

۱۳ ـ اگر پدری دارای دو همسر و از هر همسر دارای فرزند بوده است و هم اکنون در قید حیات نمی باشد در اینجا برای استفاده از معافیت سه فرزند خدمت کرده از یک خانواده ، رضایت کدام همسر ( یعنی کدام مادر ) ملاک عمل است ؟

جواب: حق تقدم و اولویت با مادری است که تعداد بیشتری از فرزندان او خدمت دوره ضرورت را انجام داده باشند و در صورت برابر بودن تعداد فرزند خدمت کرده ، حق تقدم با فرزندی است که سن بیشتری دارد مگر اینکه دو مادر محضری توافق نمایند که فرزند کوچکتر از این معافیت استفاده نماید.

۱۴- آیا نظامیانی که بنا به دلایلی از خدمت اخراج و یا بازخرید شده اند مدت خدمت آنها جایگزین خدمت دوره ضرورت محاسبه می شود؟

جواب : مدت خدمت نظامیانی که اخراج و یا بازخرید شده اند قابل احتساب نمی باشد مگر آنکه دارای کارت پایان خدمت معتبر باشند که در این صورت فرزند چهارم در صورت دارا بودن شرایط از تسهیلات جدید می تواند بهره مند گردد.

۱۵- متعهدین به خدمت در سازمانها و نهادها که پس از گذراندن مدتی از خدمت و انجام بخشی از تعهد خود ، کارت معافیت پزشکی، کفالت و یا رهبری اخذ کرده اند ، آیا خدمت آنها جایگزین خدمت دوره ضرورت محاسبه می شود؟

جواب: سوابق خدمتی متعهدین به سازمانها و نهادها که بخشی از خدمت خود را انجام داده و سپس کارت معافیت پزشکی / کفالت / رهبری اخذ نموده باشند و یا اخراج شده باشند در حال حاضر قابل احتساب نمی باشد.

۱۶ ـ آیا شرایط سنی برای استفاده از معافیت سه فرزند خدمت کرده از یک خانواده ملاک عمل می باشد؟

جواب: رسیدگی به وضعیت افرادی که به سن مشمولیت می رسند در صورت واجد شرایط بودن ، بلا مانع است که با این ملاحظه در سال جاری متولدین سال ۱۳۷۰ در صورت دارا بودن شرایط مجاز به استفاده از این تسهیلات می باشند.

۱۷ ـ اگر یکی از فرزندان خانواده خدمت دوره ضرورت را انجام داده و دو فرزند دیگر خانواده نیز در حال انجام خدمت باشند آیا فرزند چهارم خانواده که در سن مشمولیت است می تواند از معافیت سه فرزند خدمت کرده از یک خانواده بهره مند شود؟

جواب: در صورتیکه یکی از افراد خانواده خدمت دوره ضرورت را انجام داده و در حال حاضر دو برادر دیگرش در حال خدمت سربازی هستند، فرزند چهارم خانواده (در صورت مشمول بودن) به شرط آنکه حداقل یکسال از مدت خدمت دوره ضرورت دو برادرش سپری شده باشد می تواند از این تسهیلات بهره مند گردد .

۱۸ ـ در صورتی که دو فرزند خانواده خدمت دوره ضرورت را انجام داده و فرزند سوم در حین خدمت به دلیل قبولی در دانشگاه از خدمت ترخیص شده و فرزند چهارم نیز در حال انجام خدمت باشد ، آیا فرزند سوم ( (دانشجو) می تواند از معافیت سه فرزند خدمت کرده از یک خانواده استفاده نماید؟

جواب: در صورتیکه دو فرزند خانواده خدمت دوره ضرورت را سپری کرده باشند و فرزند سوم آنها مدتی از خدمت دوره ضرورت را انجام داده و سپس از خدمت ترخیص و از معافیت تحصیلی در حال حاضر بهره مند باشد و فرزند چهارم خانواده در حال خدمت سربازی باشد – در صورت طی شدن حداقل یکسال از خدمت سربازی فرزند چهارم – فرزند سوم آنها (دانشجو) می تواند از کارت پایان خدمت با درج مدتی که خدمت دوره ضرورت را انجام داده بهره مند شود.

۱۹ ـ آیا فرزندان خانواده ای که قبلاً از تسهیلات معافیت دو برادری استفاده کرده اند می توانند از تسهیلات جدید استفاده کنند ؟

جواب: آندسته از افرادی که قبلاً از تسهیلات معافیت دو برادری استفاده کرده اند از تسهیلات جدید نمی توانند بهره مند شوند و برادری که به ازای خدمت وی برادر دیگر از خدمت معاف شده است جزء سه فرزند خدمت کرده محسوب نخواهد شد.

۲۰ـ کارکنان متعهد نظامی که پس از انجام دو سال تعهد خدمت فوت کرده اند آیا سوابق خدمتی آنها جایگزین خدمت دوره ضرورت محسوب می شود؟

جواب: مدت خدمت کارکنان متعهد نظامی که پس از دو سال انجام تعهد فوت کرده باشند پس از ارائه گواهی از سازمان مربوطه در قالب مقررات جدید به عنوان یک فرزند خدمت کرده قابل احتساب است.

۲۱- در صورت فوت پدر و مادر و عدم حضور قیم،‌کدام یک از فرزندان خانواده می توانند از معافیت سه فرزند خدمت کرده از یک خانواده استفاده نمایند؟

جواب: در صورت وجود دو یا چند برادر واجد شرایط در یک خانواده برای استفاده از تسهیلات ، در صورت فوت پدر و مادر و عدم حضور قیّم، برادر بزرگتر از نظر سنی در اولویت استفاده از تسهیلات می باشد و در صورت توافق او با ارائه گواهی محضری استفاده از تسهیلات معافیت توسط برادران کوچکتر خانواده (که مشمول باشند) بلامانع است.

۲۲- مشمولی که دو برادرش خدمت کرده اند و برادر سوم او در حال خدمت است اما مدت خدمتش به یک سال نرسیده است آیا میتواند تا زمانی که خدمت برادرش به یکسال برسد وارد غیبت شود؟

جواب: برای بهره مندی مشمول متقاضی (فرزند چهارم)از معافیت، در صورتیکه فرزند سوم خانواده در حال خدمت سربازی باشد و مدت خدمت او به یکسال نرسیده باشد بعد از تاریخ ۱/۳/۸۸ نبایستی وارد غیبت شود و با این شرط تاریخ اعزام وی تا زمانی که مدت خدمت برادرش به یکسال برسد قابل تمدید است.

۲۳- خانواده ای که دارای چهار فرزند است و سه فرزند آن دوره خدمت ضرورت را انجام داده اند آیا برای معافیت فرزند چهارم ارائه رضایتنامه پدر یا مادرلازم است؟

جواب: در صورتیکه فرزند چهارم خانواده واجد شرایط باشد و فرزند ذکور دیگری در خانواده وجود نداشته باشد و یا اینکه تا پایان سال ۱۳۸۹ فرزند ذکور دیگر خانواده مشمول مقررات خدمت وظیفه عمومی نشود ارائه رضایت نامه از پدر یا مادر ضروری نیست.

۲۴- آیا سربازان فراری که واجد شرایط استفاده از معافیت سه فرزند خدمت کرده از یک خانواده می باشند می توانند از این تسهیلات استفاده نمایند؟

جواب: بله، فرزند چهارم خانواده که سرباز فراری است ابتدا باید به جرم فرار وی توسط محاکم قضایی رسیدگی شود و پس از صدور حکم و تحمل کیفر، او می تواند از تسهیلات مزبور بهره مند شود.

۲۵- اگر فرزند سوم خانواده در حین انجام خدمت اقدام به فرار نماید آیا فرزند چهارم می تواند از معافیت سه فرزند خدمت کرده استفاده کند؟

جواب: در صورتیکه فرزند سوم خانواده در حال انجام خدمت سربازی بوده و پس از اتمام یکسال از خدمت، فرار کرده باشد تا زمانیکه به جرم فرار وی توسط محاکم قضایی رسیدگی نشود و کیفر مربوط را تحمل نکند فرزند چهارم خانواده نمی تواند از تسهیلات بهره مند شود.

۲۶- اگر در خانواده ای دو فرزند خدمت سربازی را انجام داده و فرزند سوم نیز پس از انجام یکسال خدمت بدلیل قبولی در دانشگاه ، از خدمت ترخیص شده باشدآیا فرزندچهارم می تواند از معافیت سه فرزند خدمت کرده از یک خانواده استفاده نماید؟

جواب: در صورتیکه دو فرزند خانواده خدمت دوره ضرورت را گذرانده باشند و فرزند سوم خانواده پس از انجام بیش از یکسال خدمت، بدلیل پذیرفته شدن در دانشگاه از خدمت ترخیص و در حال حاضر از معافیت تحصیلی استفاده می نماید فرزند چهارم خانواده می تواند از معافیت مذکور بهره مند شود.

۲۷- اگر فرزند خانواده ای به شهادت رسیده و یا جانباز و رزمنده ( دارای سابقه جبهه) باشد آیا سابقه خدمت او جایگزین دوره ضرورت محسوب می شود؟

جواب: در صورتی که فرزند یک خانواده به شهادت رسیده یا جانباز / رزمنده باشد و قبلاً از تسهیلات ایثارگری، خود یا فرزندانش استفاده نموده باشند ، فقط در صورتیکه کادر نیروهای مسلح و یا متعهد به سازمانهای مربوط بوده باشد مدت سابقه خدمت او برابر مقررات تعیین شده به عنوان یکی از سه فرزند خدمت کرده محسوب و برای استفاده فرزند چهارم خانواده از تسهیلات جدید قابل احتساب خواهد بود.

۲۸- پدری که دارای دو همسر بوده و از هر کدام صاحب سه فرزند ذکور است، در صورتیکه از فرزندان هر همسر دو فرزند خدمت سربازی را انجام داده و فرزند سوم آنها خدمت نکرده باشد، در صورت فوت پدر، کدام یک از فرزندان سوم وی از این دو همسر می توانند از معافیت سه فرزند خدمت کرده از یک خانواده استفاده نمایند؟

جواب: در صورتیکه پدر خانواده دارای دو همسر بوده و از فرزندان ذکور هر همسر دو نفر خدمت دوره ضرورت را طی کرده باشند و فرزند ذکور سوم این دو همسر خدمت نکرده باشد و پدر نیز در قید حیات نباشد.با توافق ۲ مادر که باید بصورت محضری ارائه شود و مدارک آن ارائه گردد یکی از فرزندان سوم این دو خانواده می تواند از تسهیلات بهره مند شود و در صورت عدم توافق ، فرزند بزرگتر در اولویت بهره مندی از تسهیلات می باشد.

۲۹- اگر فردی پس از انجام بخشی از مدت خدمت وظیفه عمومی ( قبل از اتمام خدمت) ، بدلیل بهره مندی از سایر معافیتها مانند پزشکی و کفالت از خدمت ترخیص و معاف شود آیا مدت خدمت او محاسبه می شود؟

جواب: فرزند خانواده ای که پس از انجام بخشی از خدمت سربازی حتی پس از طی بیش از یکسال از خدمت دوره ضرورت از یکی از انواع معافیت ها بهره مند شده و کارت معافیت دریافت کرده است در حال حاضر بعنوان فردی که خدمت سربازی انجام داده، تلقی نمی شود.

۳۰- آیا کسانی که قبلا از یک نوع معافیت مثلا معافیت پزشکی یا کفالت یا هر نوع معافیت دیگر برخوردار شده و دارای کارت معافیت می باشند و اکنون نیز شرایط بهره مندی از معافیت سه فرزند خدمت کرده از یک خانواده را دارا هستند می توانند از معافیت جدید استفاده کنند؟

جواب: فرزندان ذکور خانواده ها که بهر شکل قبلاً از انواع معافیت ها بهره مند و کارت معافیت دریافت داشته اند برای استفاده از تسهیلات جدید نمی توانند کارت معافیت خود را ابطال نمایند.